Veletrh AMPER 2024: Chytré senzory pro připojení do IoT platformy Thingsboard

Dne 21. března 2024 jsem navštívil jubilejní 30. ročník veletrhu AMPER na brněnském výstavišti. Mým hlavním cílem na této události bylo objevit senzory a zařízení, které bych mohl jednoduše integrovat do IoT platformy Thingsboard, a načerpat nové perspektivy a inspiraci.

AMPER 2024

AMPER

Na veletrhu jsem narazil na velmi zajímavá řešení. Zde vyzdvihnu IoT řešení firem, která mě zaujala.

  • Unipi: Jedním z nejzajímavějších setkání na veletrhu bylo s brňenskou společností Unipi. která nabízí řídící jednotky na bázi Linuxu s otevřeným API rozhraním. Tato flexibilita umožňuje jednoduché využití jejich zařízení pro vlastní IoT projekty, což otevírá nové možnosti při tvorbě komplexních systémů.
  • IQRF: V oblasti bezdrátových technologií mě zaujala společnost IQRF. Jejich technologie umožňuje práci v topologii MESH a nabízí širokou škálu certifikovaných zařízení, které jsou snadno integrovatelné do existujících i nových projektů. Jejich brána postavená na linuxu je připravena k nasazení do různých scénářů a umožňuje rychlou a spolehlivou komunikaci v IoT sítích. Dále také nabízejí i již hotové sady produktů s názvem IQAROS.
  • SmartHome: Na veletrhu jsem narazil i na firmu SmartHome. Ta umožňuje integrací různých zařízení do jednotného ekosystému, který přináší uživatelům jednoduchost a kontrolu nad jejich domovem. Jejich řešení je možné integrovat do vlastních řešení pomocí brány.
  • Sensit: Z pohledu senzorů pro IoT se mi velmi líbila nabídka společnosti Sensit, která přináší špičkové senzory a zařízení pro monitorování různých veličin v reálném čase. Jejich produktová řada mi nabídla široký výběr senzorů.
  • Iconics: Zastavil jsem se pro inspiraci i americké firmy Iconics, která nabízí špičková softwarová řešení pro vizualizaci dat ze senzorů a zařízení v průmyslových odvětvích. Její hlavní produkty jsou GENESIS64™ HMI/SCADA, Hyper Historian™, AnalytiX® a MobileHMI™ aplikace. Jejich systém je však uzavřený. Uzavřené systémy nabízí také firmy AETON nebo SINUM.

Během návštěvy veletrhu jsem nenašel žádná zařízení ani senzory, které by mohly přímo odesílat data pomocí protokolů HTTP nebo MQTT, a které by tak šly přímo napojit do IoT platformy Thingsboard. Nicméně, všechna zařízení a senzory lze obecně integrovat pomocí vlastních IoT brán (Edge brány), které umožňují komunikaci s různými typy zařízení a senzory.

Na závěr této návštěvy veletrhu AMPER 2024 lze jasně konstatovat, že získávání dat ze senzorů a zařízení a jejich propojení do inteligentních systémů, které umožňují vizualizaci, analýzu a řízení, je pro podniky stále více nezbytné. Nabízená řešení firem jsou toho důkazem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *